علم بهتر است یا تکنولوژی؟
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ اردیبهشت ،۱۳۸٧  کلمات کلیدی:

شاید در وهله اول این سوال کمی بی معنی به نظر برسد چون هر دوی آنها خوب است. البته اگر به نحله های مختلف فکری نظری بیندازیم، همین فرض اولیه که هر دوی آنها خوبند نیز کمی با مشکل مواجه می شود چرا که به زعم خیلی ها یکی و یا هر دوی آنها نه تنها خوب نیستند، بلکه بسیار برای بشر مشکل آفرین نیز بوده اند.

حال از این مساله که بگذریم و فرض کنیم که هر دوی آنها خوبند، یا واجد جنبه های خوبی هستند، یک سوال شاید جدی در این میان این باشد که کدام یک بهترند؟

چون واژه بهتری واژه ای نسبی است و به ظرف و زمینه بستگی دارد، خوب است راجع به کشور ایران با شرایط فعلی صحبت کنیم. فرض کنید شما اکنون در مقام معاون علم و تکنولوژی رئیس جمهور بودید با کلی بودجه های مختلف از جاهای گوناگون. شرایط کشور ما هم که کم و بیش مشخص است و هر یک دیدی از آن داریم. با توجه به این شرایط، شما اولویت را به توسعه علمی می دادید یا توسعه فناوری؟ یا معتقدید که ترکیبی از این دو امکان پذیر است (که من شک دارم)؟ در واقع این پول را چطوری خرج می کردید (آیا صرف تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه ها می کردید؟ به صنعت وام می دادید؟ و یا غیره).

و بعد، به نظر شما الان در کشور ما چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

به نظر من اینها سوالات فوق العاده مهمی هستند که شاید ما هم جواب روشنی برای آن نداشته باشیم و چه خوب است بحثی در این زمینه، شاید به صورت نیمه تخصصی، داشته باشیم. منتظر نظرات شما هستم.

 

ابراهیم سوزنچی کاشانی