نشریه علمی ترویجی
ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ آذر ،۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

سلام علیکم

نویسنده این سطور مدتهاست که خواننده مطالب وبلاگ شماست اما توفیق نداشته است که با آن همکاری کند. این یادداشت هم نحوی سوء استفاده از محیط دوستانه وبلاگ شماست و امیدوارم که مرا به دلیل این سوء استفاده ببخشید.

غرض از مزاحمت این است که اعلام کنم پژوهشکده سیاست­گذاری علم فناوری و صنعت یعنی همان پژوهشکده که جدیدا در دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شده است قصد دارد نشریه علمی ترویجی در حوزه سیاست­گذاری علم، فناوری و صنعت منتشر کند و با این اعلامیه دست یاری به سوی شما دراز کرده است. درآوردن نشریه در حالی که بیشتر دوستان در گوشه غربتی – یا قربتی –  دور از ایران  افتاده و مشغول تزنویسی یا مقدمات کار هستند چندان ساده نیست و نیازمند همت و کمی عِرق به رشته تحصیلی است تا این نشریه بتواند حرف تازه­ای بزند و خلاصه نشان دهد طرح بحث سیاست­گذاری در دانشگاه شریف منشا اثر و تولید افکار جدیدی شده است. .... به نظر من نیروی بالقوه­ای در دوستان هست که امروز و فردا منشا اثر خواهد بود و من امیدوارم یکی از جاهایی که این اثر­گذاری معلوم شود نشریه پژوهشکده باشد.

برای انجام این کار هم با بسیاری از دوستان مشورت شده و تلاش شده است نظر ایشان در کار لحاظ شود و .... خلاصه ما را از دعای خیر و دادن مقاله و راهنمایی دوستانه محروم نکنید. ایمیلی بزنید و احوالی از کار بپرسید یا زنگی بزنید با هم حرف بزنیم و  ... حرف آخر هم این که غنای کار نشریه به همکاری دسته­جمعی دوستانی نیاز دارد که در این زمینه دانش و تخصص و تعهدی دارند و اگر این همکاری شکل گیرد .... ما را از خود بدانید و ...

 

موضوعات مورد نظر نشریه

1- متدولوژی سیاستگذاری : شامل مباحثی چون مطالعات بین­رشته­ای و سیاستگذاری، روشهای مسئله­پژوهی، روشهای تدوین اجرا و ارزیابی سیاست­ها، الگوهای سیاستگذاری، نظامات نوآوری و ... )

2- رصد ادبیات جهانی در حوزه سیاست­گذاری با هدف توسعه مبانی این دانش و ترویج موضوعات نو

3- موردپژوهی و مطالعه تجارب سیاستگذاری در کشور ( شامل مطالعات سیاستگذاری پروژه­های بزرگ، سیاست صنعتی، برنامه­های توسعه و ...)

4- مطالعه تجارب خارجی در حوزه سیاستگذاری با رویکرد خاص به کشورهای منطقه چشم­انداز

5- مطالعه روندهای تحول علم و فناوری و صنعت در جهان با رویکرد خاص به کشورهای منطقه چشم­انداز

6- مطالعه روندهای تاریخی سیاست گذاری علم، فناوری و صنعت در کشور

7- مبانی فلسفی، فرهنگی و جامعه­شناختی توسعه علم، فناوری و صنعت در جامعه با هدف استحکام  پایگاه فلسفی و فرهنگی توسعه علمی و فناوری

8- آمایش سرزمین و بررسی سیاست­های آمایشی در علم، فناوری و صنعت

9- توسعه دانش­بنیان؛ مبانی، تجارب و راهکارهای توسعه آن در جامعه ایران

10- مدیریت تکنولوژی، نظامات توسعه تکنولوژی علم و صنعت مانند نظام نوآوری و روش­های مدیریت و سیاستگذاری تکنولوژی

11- رابطه دین و توسعه علم و فناوری و صنعت با رویکرد ترویج نقش دین در سیاستگذاری این حوزه

آدرس دبیرخانه: طرشت، خیابان شهید تیموری، پژوهشکده سیستم­های پیشرفته، طبقه پنجم واحد چهار

تلفن: 09124055852 (قیومی)  

پست الکترونیکی :ab_qaumi@yahoo.com