جایگاه اصطهبان در نقشه جامع علمی
ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ امرداد ،۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

عزیزی که او را مانند یک استاد دوست می دارم همیشه می گوید ما ایرانیها یا ایستاده ایم و یا در حال دویدن هستیم. هیچگاه نمی توانیم راه برویم!

یکی دو هفته پیش بزرگواری که این روزها افتخار موانست بیشتری با او دارم از یکی از جلسات اداری سطح بالا تعریف می کرد که چون بحث به تعیین اولویتهای علمی کشور در افق چشم انداز رسیده است و نتایج مجموعه مطالعات حدودا ٣ ساله در این زمینه ارائه گشته یکی از حضار سر بر می آورد و می گوید نظر سازمان متبوع من این است که اولویتها این مواردی که مطرح شده نیستند بلکه عبارتند از ... و حدود چند ده عنوان را مطرح می نماید. فردی که مسئولیت اداره جلسه را بر عهده داشته هم بعد از رفت وبرگشت مباحث برای این که نه سیخ بسوزد و نه کباب تصمیم می گیرد که همه عناوین پیشنهادی آن آقا هم به لیستی که ماحصل ٣ سال مطالعه بوده اضافه گردند و خلاصه لیست جدید که قرار بوده حاوی "اولویتها" باشد تقریبا همه شاخه های علوم را در بر می گیرد. راوی این ماجرا بیشتر از این متاسف بود که ظرف سه سال گذشته با چه دقت و حدت نظری تلاش شده بود که اولویتها شناخته شوند و چه حیف که این زحمات بدین گونه بر باد رفت! خدمت این سرور گرامی جمله مشهور دکتر شیرمحمدی دانشگاه صنعتی اصفهان را یادآور شدم که فرموده بود: ما جماعت ایرانی با میکرومتر اندازه می گیریم، با خط کش علامت می زنیم و با تبر قطع می کنیم!

درست در حساسترین مواقف تاریخ که باید آگاهانه ترین تصمیمات را بگیریم به یلخی ترین شکل ممکن همه سرمایه گذاریها و زحمات گذشتگان را بر باد می دهیم و نباد که این داستان ادامه یابد!

این داستانها را که گفتم یاد این خاطره هم افتادم که درست در همان روزهای نخستی که رهبر انقلاب مساله ضرورت ترسیم نقشه جامع علمی کشور را مطرح فرموده بودند،‌ به فاصله شاید چند ماه گذرم به یکی از مجموعه های زیر نظر وزارت علوم افتاد و نظرم به اعلامیه برگزاری همایشی جلب شد که قرار بود به زودی برگزار شود و در واقع فراخوان مقاله داده بود. عنوان این همایش ارزش ساعات متمادی تفکر و اندیشه همراه با اندوه را داشت و دارد. عنوان این همایش بود: " همایش علمی تبیین جایگاه اصطهبان در نقشه جامع علمی کشور"!!!!!!

یعنی خدا بود واقعا!!!! هنوز نه به دار بود و نه به بار. یه نفر پیش خودش فکر کرده بود "حالا که ظاهرا قرار است جغرافیای کشور بر مبنای وضع علمی فرق کند اگر زود بجنبیم احتمالا این بار وضع و حالی بهتر خواهیم یافت". لابد با کلی مقامات شهرستان هم حرف زده و همه را متقاعد کرده که این خیلی همایش مهمی است. ... خلاصه هم خندیدم و هم تا مدتها به دور بودنمان از قافله صلاح وصواب تاسف خوردم!

 

هادی نیلفروشان

* مطلب فوق در این آدرس نیز قابل مشاهده است: http://gholesadid.persianblog.ir/post/77/