گامی به جلو

با سلام به همه دوستان

و همچنین تشکر از کسانی که وارد بحث می شوند و به این ترتیب در راستای شکل گیری جمعی با رویکرد علمی تر، و یا نقادانه، نقش سازنده ای ایفا می کنند.
همانگونه که بارها خوانده اید و خوانده ایم، امروزه توسعه تکنولوژی اطلاعات و اینترنت شکل گیری جوامع دیجیتال و علمی را تسهیل کرده است و نمونه آن همین سایتها و وبلاگهاست. افراد از سرتاسر دنیا می توانند به این فضای دیجیتال مراجعه کرده و از آخرین اخبار، رویدادها، کنفرانسها، مقالات و غیره مطلع شوند. همچنین فضاهایی که برای بحث در این سایتها وجود دارد باعث باز شدن زوایای مختلف موضوع و حرکت رو به جلو می شود.
یکی از نمونه های جالب اینگونه جوامع، که البته بسیار شکل یافته و پیشرفته است، انجمن تئوری های تکاملی در علوم اجتماعی است (
Evolutionary theories in socialsciences) که در آدرس زیر قابل دسترسی است: http://www.etss.net/index.php. این انجمن تلاش دارد تا نخبگان مختلف از سرتاسر دنیا را که در زمینه تئوری های تکاملی در علوم اجتماعی حرفی برای گفتن دارند گردهم آورد و آنها را از آخرین اخبار و اتفاقات آگاه کند. همانگونه که مشاهده خواهید کرد، آنها دارای مجلات علمی بین المللی مخصوص به خود و همچنین کنفرانسهای خاص در این زمینه هستند و امکانات ویژه ای را نیز در اختیار دارند (مالی، دانشگاهی و ...). همچنین بخشی برای ثبت نام و عضو گیری به صورت رایگان دارد که به شما اجازه دسترسی به یک سری امکانات و اطلاعات را می دهد و من و یکی دیگر از دوستان در آن عضو هستیم (شما می توانید اسم ما را در میان محققان پیدا کنید).
مسلم است که تا رسیدن به چنین نقطه ای فاصله زیادی داریم، اما شکی نیست که نیازمند برداشتن گامهای بعدی برای رسیدن به این مقصد هستیم. در وهله فعلی، چندین پیشنهاد به نظر من می رسد که پیش فرض همه اینها این است که اولویت ما خواندن و تمام کردن درس است، در حالیکه می توانیم در این فضای مجازی بحثهای خود را گسترش دهیم:

1.       گذاشتن لینکهای سایتهای مربوط به سیاستگذاری علم و تکنولوژی در سرتاسر دنیا به صورت یک بخش مجزا تحت عنوان لینکهای سیاستگذاری علم و تکنولوژی (نه پیوندهای روزانه). البته اسمهای دیگر هم می تواند باشد و حساسیتی سر این اسم نیست.

2.       گذاشتن یک بخش مربوط به اخبار زمینه سیاستگذاری علم و تکنولوژی، چه آنهایی که مستقیم مربوطند و چه آنهایی که غیر مستقیم. این بخش می تواند داخلی و خارجی هم باشد. بچه هایی که خبرهایی از نقشه جامع علمی و غیره دارند می توانند اخبار خود را قرار دهند (و یا لینک از سایر سایتها) تحت عنوان اخبار داخلی و بچه هایی که از خارج نظیر کنفرانسها، مقالات جالب و یا ... چیزی پیدا می کنند نیز می توانند آن را روی وبلاگ قرار دهند.

3.       ایجاد بخشی با نام اعضای سایت. افراد می توانند به صورت رایگان ثبت نام کنند و کم کم خود را عضو این جامعه علمی بدانند. ایمیل و آدرس وب شخصی و سایر اطلاعات آنها نیز می تواند در این بخش قرار گیرد. طبیعی است که این خود حلقه ای برای شناخت و جذب افراد بیشتر و دسترسی به دانش know who سایرین خواهد بود.

4.       فکر کردن در مورد ایجاد یک برند، و یا یک لوگو، که مختص این حلقه باشد و قرار دادن آن در بالای وبلاگ.

5.       حرکت به سمت ایجاد یک بخش انگلیسی برای وبلاگ به صورتی که کم کم به صورت بین المللی قابل دسترسی باشد. البته این بخش به نظرم اولویتش از سه پیشنهاد قبلی کمتر باشد، ولی باید مدنظر باشد.

به نظر می رسد با انجام دادن این پیشنهادات، گامی به سمت جلو برخواهیم داشت و این خود می تواند زمینه سازی برای شکل دادن به یک سایت مجزا با domain مستقل باشد. البته باید اعتراف کنم که از نظر فنی نمی دانم که تا چه میزان تحقق اینها در قالب وبلاگ persianblog و یا سایر وبلاگها امکان پذیر است.
در این راستا، مشتاقانه منتظر نظرات شما چه در مورد پیشنهادهای بالا و چه ارائه پیشنهادهای جدید هستم.
ابراهیم

/ 1 نظر / 16 بازدید
آرش ميم

در ضمن تعميرات فنی وبلاگ متاسفانه کامنتهای اين نوشته همگی حذف شدند. از ابراهيم ممنونم چرا که اين مطلبش بانی تمام تغييرات مثبت اخير در فريم وبلاگ و سایر موارد شد.